İlk olarak bu piyasaya girme nedeni çok önemlidir. Herkes kazanmak için girer, fakat tek hedef bu olmamalıdır. En ufak risk bile göz önünde bulundurulmalıdır. Hedef ve riskler belirlenip kabullenildiğinde, yapılan işlemler daha net ve başarılı sonuçlanacaktır. İşlem yapabilmek içinse gündem bilgisi gereklidir ki bu da iyi bir gözlem ve takip gerektirir. Çoğu başarısız işlemlerin nedeni bilgisizlik ve sabırsızlıktır. Bu yüzden baştan planlı ve disiplinli olmak bize bir artı kazandıracaktır. İyi bir plan ise; benzer piyasa analizi, geçmiş hareketlenmeler hakkında bilgi, hedef kazanç, giriş ve çıkış noktaları, risk ve kazanç dengesi, stop noktaları ve teknik analiz bilgilerini gerektirir.

Başarılı bir trader olmak için önem taşıyan etkenlerden biri de duygusal davranmamaktır. Kaybetmeyi kabullenmek gerekir. Önemli olan zarardan çabuk dönmektir. Benimsenmesi gereken şudur; zararlı pozisyonu kısa, kazandıran pozisyonu uzun tutmak. Kaybeden bir pozisyonu beklemek kısaca daha çok kaybetmek demektir. Kimi zaman, mevcut pozisyonu kapatmamak da kazanç getirir, çünkü beklemek de bir pozisyondur. Sabır gerektirir fakat doğru hamlenin karşılığı ise kazanç olacaktır ve bunu ancak tecrübeli traderlar yapabilir.

Benzer piyasa farklılıkları da gözden kaçırılmamalıdır. Bir piyasa düşerken diğeri yükselebilir ya da tam tersinin olması mümkündür. Ayrıca piyasaya kumar gözüyle bakılmamalıdır. Bu bütün paranın gözden çıkarılması demektir ki bu da kimseye bir şey kazandırmaz. Spekülasyonlar ciddiye alınmalı ve gerektiği gibi yapılmalıdır. Elde edilen bilginin doğruluğu da önemlidir, emin olmak gerekir. Eğer eminseniz piyasa hareketini beklemek ve ona göre harekete geçmek doğru bir karar olacaktır. Zaten bilgi yeterli değilse alım – satım yapılmamalıdır.

Trading esnasında kaybınız olduysa ve gerçekten duygusal olarak huzursuz olduysanız ara vermek en iyisi olacaktır. Bu kayıplarda tecrübe olarak görülmeli aynı hataya tekrar düşülmemelidir. Çünkü diğer adım daha sağlam daha mantıklı olacaktır. İyi bir trader aynı zaman da zararı kara çevirebilmelidir. Değişen koşullara ve piyasaya hakim olmalıdır. Kendini devamlı geliştirmeli gündemden geri kalmamalıdır. Belli bir planda ilerlemeli ve günlük yapılacaklar yaşantının bir parçası olmalıdır. Böylelikle her zaman yapılan şeyler gibi sıradanlaşıp hata payı en aza indirgenmiş olacaktır.

Kısacası bilgi, tecrübe ve duygusal olarak rahatlık önemli rol oynamaktadır. Çünkü %50 si şans ise %50 si bilgi gerektirmektedir. Bilgi ise doğru yer ve zamanda kullanılmalıdır. Psikolojik olarak rahatlamalı, hedefe yönelik plana karar vermeli ve bir doğrultuda disiplin ile ilerlenmelidir. Stop emrinin önemini de unutmamak gerekir ki bu da büyük ölçüde kaybı engelleyecek bir husustur.

GCM Forex ile yatırım fırsatlarını değerlendirmek için buraya tıklayın.